Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan Vizesi

Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan Vizesi

Özbekistan seyahatinde bulunacak olan Türk vatandaşlarının bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Özbekistan vizesi almaları gerekmektedir. Özbekistan ile Türkiye arasında karşılıklı olarak vize uygulaması bulunurken, sadece Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 gün kalma koşulu ile Özbekistan vizesi işlemlerinden muaf olacaklardır. Yeşil pasaport ve hizmet pasaportu bulunan vatandaşların ise bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Özbekistan vizelerini almış olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte Özbekistan Devleti vize prosedürlerine ilişkin önemli değişiklikler yapmıştır. Eskiden Özbekistan vizesi için davetiye ve dilekçenin başvuru evrakları arasında olması şartı aranmaktaydı, Ekim 2021 tarihinden itibarense Özbekistan vizesi için davetiye ve dilekçenin Özbekistan Konsolosluğuna verilmesi şartı aranmamaktadır. Artık şahıslar bu belgeler olmadan Özbekistan vizesi için başvuru yapabilmektedir.

Yine Özbekistan seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir diğer konu ise Özbekistan kapı vizesi uygulamasıdır. Özbekistan kapı vizesi uygulaması bulunmazken, seyahatinizi riske atmama adına vizelerinizi Özbekistan Türkiye Konsolosluklarından veya Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten firmalar aracılığı alabilirsiniz. Vatandaşlarımız Özbekistan vizesi için başvurularını direk olarak; Özbekistan Türkiye temsilcilikleri olan Özbekistan Konsolosluğu İstanbul vize bölümü, Özbekistan Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne gerçekleştirebileceklerdir. Özbekistan Konsolosluğu şahsi vize başvurularını kabul ederken aynı zamanda Özbekistan vizesi için başvurularınızı danışmanlık firmaları aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Danışmanlık firmaları; Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlar olurken şahsi başvuru yapmanıza gerek kalmadan Özbekistan vizelerinizi almanızı sağlar.

ÖNEMLİ NOT: Özbekistan'dan 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti uygulaması. Özbekistan'da turizmin gelişmesine istinaden çalışmalar kapasamında 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük geçerli olmak üzere vize muafiyeti uygulaması getirildiği bildirildi. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev Yabancı vatandaşların Özbekistan'a girişlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlere dair kararnameyi imzaladı. Kararnameye istinaden, 15 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere Özbekistan havaalanlarından üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan 101 ülkenin vatandaşına beş gün boyunca Özbekistan'da vizesiz olarak kalabilme hakkı tanındığı belirtildi.

ÖNEMLİ NOT: T.C. Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2021 tarihinde imzalanan kararnameye göre Özbekistan'a 30 günü aşmamak şartıyla vizesiz seyahat yapabileceklerdir.

Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. Özbekistan Türk vatandaşlarına seyahatlerinde 30 günü aşmamak koşuluyla vize muafiyeti uyguladığını bildirdi.

Özbekistan Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 7 ülkenin vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti tanıdığını açıkladı. Bu sayede Türk vatandaşları vize almadan 30 gün boyunca Özbekistan'a seyahat edebilecekler. 10 Şubat tarihinden başlamak üzere Türk vatandaşlarına 30 günlük süreye vize uygulanmayacağı belirtildi. Otelde kalındığına istinaden otele ödenen ücretin faturası ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar tarafından görülmek istenebilir, yolcunun bu belgeyi yanında bulundurulması tavsiye edilmektedir.

Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Özbekistan vizesi için gerekli evraklar bu web sitesinin Özbekistan turistik vize, Özbekistan ticari vize ve Özbekistan aile ziyareti vizesi bölümlerinde mevcuttur. Ayrıca Özbekistan vizesi için gerekli evraklar bazı durumlarda değişkenlik gösterebilirken bu durum ancak Özbekistan Konsolosluğunun sizlerden ev evrak talep etmesiyle oluşur. Özbekistan Konsolosluğunun, ihtiyaç duyması halinde başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgi edinebilmek için ek evrak talep etme hakkı vardır.

Vatandaşlarımız Özbekistan vize işlemleri için, Özbekistan seyahatleri sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportları ile işleme başlamalıdır. Özbekistan Konsolosluğu bu özellikleri bulundurmayan pasaportlarla yapılan vize başvurularını ise kabul etmemektedir. Özbekistan vize işlemleri ortalama 3-5 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vatandaşlarımız Özbekistan vize işlemlerine bu ülkeye olan seyahatleri öncesi en az 10 gün önce başlamalıdır.

Özbekistan Vizesi Kalktı Mı?

Özbekistan seyahati gündemi bulunan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bir konudur 'Özbekistan vizesi kalktı mı?'' sorusu. Özbekistan seyahatinde bulunacak vatandaşlarımızın dikkatine, Özbekistan vizesi kalkmamıştır.

Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2021'de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan'a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilecekler. Ancak Türk vatandaşlarının Özbekistan'a vizesiz olarak giriş yapabilmeleri için otel rezervasyonu gereklidir. Otelde kalındığına istinaden otel ödemesi ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar tarafından görülmek istenebilir, yolcunun otel faturasını yanında bulundurulması tavsiye edilir. Vatandaşlarımız bu ülkeye olan seyahatleri öncesi, Özbekistan Konsolosluğu veya Özbekistan vize işlemleri öncesi çalışmalar yürüten danışmanlık firmaları aracılığı ile Özbekistan vizelerini edinmiş olmaları önemle rica olunur.

Özbekistan Vize Ücreti

Özbekistan vize ücreti Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenen harç ücretidir ve vize türüne ve vizenin uzunluğuna göre değişebilmektedir.

Özbekistan tek girişli vize, Özbekistan çok girişli vize, 10 veya daha fazla kişiden oluşan gruplar için Özbekistan grup vizeleri ve Özbekistan transit vize ücretleri ülkede talep edilen kalış süresine değişmektedir. Özbekistan Cumhuriyeti, ülkeden aktarma yapacak kişilerden de transit vize talep etmektedir. Özbekistan transit vizesi 72 saate kadar ve çift girişli olmak üzere ikiye ayrılır.

Özbekistan vize ücretleri ayrıca şartlara göre güncellenebilmektedir. Özbekistan vizesi ücretleri hakkında konsolosluk ve seyahat acentelerinden güncel bilgileri edinebilirsiniz. 16 yaş altı çocuklar vize ücretinden muaf olmakla birlikte ABD vatandaşlarından yaş göz önünde bulundurulmadan vize ücreti talep edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan vatandaşlarından pariteye dayalı olarak farklı vize ücretleri talep edilmektedir.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Evrakların eksiksiz olarak teslim edilip vize işlemleri sırasında farklı bir durumun olmaması halinde Özbekistan vizesinin çıkış süresi ortalama 3-5 iş günüdür. Bu süre konsolosluğun çalışma günlerini içeren süre olup konsolosluğun kapalı olduğu hafta sonları ve resmi tatil günleri vize çıkış süresini etkileyebilmektedir. Ayrıca, Özbekistan Konsolosluğu başvuruyu kabul ettikten sonra başvuru evraklarına ek olarak standart vize prosedüründe bulunmayan ama konsolosluk tarafından gerekli görülen ek evrak talebinde bulunabilip bu sebepten dolayı vize işlem süresi değişebilir. Ek evrakın mahiyeti başvuru sahibinin koşullarına göre değişebilir. Ek evrak talebi dışında, konsolosluğun yoğun olması, başvuru sahibi ile ilgili ayrıntılı soruşturma yapması, mülakata çağırması, ek evrak talebi gibi durumlar olması halinde de vize işlem süresi uzayabilir. Böyle durumlarda Özbekistan Konsolosluğu gerekli açıklama yapma veya yapmama hakkını saklı tutar. Özbekistan vizesinin sonucuna ve vize işlem süresine ilişkin karar veren kurumlar Özbekistan Büyükelçiliği ve Özbekistan Konsolosluğudur. Bu kurumların dışında hiçbir kurum vize sonucu hakkında yargıda bulunamaz.

Özbebistan Vizesi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Özbekistan'dan davetiye almam Özbekistan vizesi için gerekli mi?

Hayır, Özbekistan'dan davetiye almanız Özbekistan vizesi için gerekli değildir. Davetiye, Özbekistan vize başvurusu için eskiden istenen belgelerden olup Ekim 2021 itibariyle bu belge vize başvurusu için şart değildir.

Özbekistan konsolosluk vize ücretleri ne kadar?

Özbekistan konsolosluk vize ücretleri başvurulan Özbekistan vizesinin türüne, vizenin türünün sağladığı giriş sayısına ve vize türün sağladığı geçerlilik süresine göre değişmektedir. Bu durumlara göre belirlenen Özbekistan vize ücretleri sabit olmayıp belirli zamanlarda değişebilmektedir. Özbekistan vize ücretlerine ilişkin en güncel bilgi için planlan seyahat tarihine yakın bir tarihte bilginin alınması önerilir.

Özbekistan'a vizesiz gidilir mi?

Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2021'de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan'a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilecekler. Ancak 30 günü aşan seyahatler için Özbekistan, umuma mahsus, hizmet, hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamaktır. Bu pasaport türlerine sahip kişiler Özbekistan'a vizesiz olarak gidememekte olup planladıkları Özbekistan seyahati öncesi Özbekistan vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşları ise seyahat süreleri 90 günü geçmediği müddetçe Özbekistan vizesinden muaf olup yalnızca bu pasaporta sahip kişiler için Özbekistan'a vizesiz olarak gidilmesi mümkündür.

Özbekistan yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Evet, Özbekistan yeşil pasaporta vize istemekte olup yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Özbekistan seyahati öncesinde pasaportlarında Özbekistan vizesinin olması gereklidir. Özbekistan vizesi sınır kapısından alınamayıp Özbekistan vize başvurusunun Özbekistan Büyükelçiliği Ankara veya Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul'a yapılması gereklmektedir.

Antalya ilinde yaşayan kişiler Özbekistan vizesi için başvurularını nereye yapmalıdır?

Antalya ilinde yaşayan kişiler Özbekistan vizesi için başvurularını Özbekistan Büyükelçiliği Ankara veya Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul'a yapmalıdırlar. Antalya ilinde yaşayan kişiler Ankara veya İstanbul'da bulunan Özbekistan'ın bu makamlarına başvuruları şahsen gerçekleştirebileceği gibi Özbekistan vizesi için çalışmalar yürüten firmalar aracılığıyla da gerçekleştirebilirler.

Özbekistan vize fotoğrafı hangi özelliklerde olmalıdır?

Özbekistan vize fotoğrafı biyometrik olmalıdır. Biyometrik fotoğrafın ölçüsü 35x45 mm olmalıdır. Biyometrik fotoğrafın beyaz arka fon üzerine çekilmiş olması ve güncel olması da gereklidir.

Özbekistan vizesi kalktı mı?

Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2021'de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan'a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilecekler. 30 günden uzun sürecek olan seyahatler için Özbekistan vizesi kalkmamıştır; bordo, gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulanmaya devam etmektedir. Yalnızca Özbekistan vizesi için gerekli olan evraklarda değişiklik olup Ekim 2021 itibariyle Özbekistan vizesi için artık davetiye ve dilekçe gerekmemektedir.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Özbekistan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Ziyaret etmiş olduğunuz ozbekistankonsoloslugu.com web sitesi, Özbekistan konsolosluğunun veya büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp bu sitede bulunan bilgiler resmiyete sahip değildir. Bu web sitesi vize uzmanlarının tecrübelerine dayanarak kurulmuş olup kuruluş amacı insanlara faydalı olmaktır. Knight SP, Google optimizasyon metotları kullanımı ile çeşitli internet alan adları alan bir şirkettir. Bu şirket, aldığı alan adları ile bilgiler sunarak turizm, danışma gibi çeşitli firmalara reklam sunup bu firmalar ile stratejik ortaklıklar kurmaktadır. Bu web sitesinde bulunan bilgilerin yanlış olduğunu anlamanız durumunda yanlışların değiştirilmesi için lütfen info@knightsp.com adresine bildiriniz.

Özbekistan vizesi kaç günde çıkar?

Evrakların eksiksiz ve doğru olarak teslim edilip vize işlemleri sırasında farklı bir durum yaşanmayarak Özbekistan Konsolosluğu vize başvurusunu olumlu olarak sonuçlandırması halinde Özbekistan vizesi ortalama 3-5 iş gününde çıkar. Eksik ya da yanlış bilgi içeren evrakların teslimi, vize işlemlerinin konsolosluğun yoğun veya çalışmadığı günlere denk gelmesi, konsolosluğun başvuran şahsın planladığı Özbekistan seyahatinin içeriği ile ilgi detaylı ararştırmalar yapması, konsolosluğun başvuran şahsın ek evrak getirmesini veya mülakata gelmesini talep etmesi gibi farklı durumların olması halinde Özbekistan vize işlem süresi etkilenebilmektedir.

Özbekistan vizesinin süresi ne kadar?

Özbekistan vizeleri için uygulanan kalış süreleri aynı olmayıp Özbekistan vizesinin sağladığı kalış süresi Özbekistan vize türüne göre değişmektedir. Özbekistan vizeleri türlerine göre farklı kalış süresi sunmakla birlikte kalış süresi için birden fazla seçenek sunulmaktadır. Kalış süresi olarak başvuracağınız vize için uygulanan kalış süreleri hakkında bilgi sahibi olunmalı ve vize başvurunuz öncesinde başvuracağınız vize türü ile ilgili mevcut olan kalış süresi seçenekleri arasından seçim yapılmalıdır.