Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul

Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Özbekistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Özbekistan Vizesi ve Özbekistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Özbekistan'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Özbekistan Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Özbekistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

İstanbul Özbekistan Başkonsolosluğu Adres

Şehit Halil İbrahim Cad. , No:23, İstinye / İSTANBUL

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri

Özbekistan Konsolosluğu Pazartesi-Cuma: 10:00-15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul Özbekistan Başkonsolosluğu Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Özbekistan Konsolosluğu vize bölümü 10:00-12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Özbekistan vize işlemleri için Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler.
Türkiye'de ikamet eden Özbekistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.
Kısa süreli Özbekistan vizeleri olarak kabul edilen Özbekistan Turistik Vizesi, Özbekistan Ticari Vizesi ve Özbekistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

Özbekistan Konsolosluğu Vize Başvurusu

Özbekistan Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Özbekistan Konsolosluğu ve Özbekistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Özbekistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Özbekistan Konsolosluğu'na veya Özbekistan Büyükelçiliği'ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Özbekistan Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Özbekistan Turistik vize, Özbekistan Ticari vize ve Özbekistan Aile Ziyareti vize başvuruları yapılabilmektedir.

Özbekistan vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmış olsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Özbekistan Konsolosluğu'na aittir.

Özbekistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Özbekistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş Özbekistan vize başvuru formu sunmalıdır.

Özbekistan Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Özbekistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama olarak 3-5 iş günüdür. Özbekistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Özbekistan'a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

Özbekistan'a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Özbekistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Özbekistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Özbekistan Konsolosluğu ve Özbekistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Özbekistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Özbekistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Özbekistan vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması

gibi durumlarda Özbekistan vizesi başvurusu, Özbekistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Özbekistan Konsolosluğu İstanbul Tatil Günleri 2022

Özbekistan Konsolosluğu Türkiye resmi tatil günlerinde de hizmet vermemektedir.

1 OcakYeni Yıl
08 MartUluslararası Kadınlar Günü
21 MartNevruz
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
9 MayısAnma Günü
19 MayısAtatürk anma ve Gençlik Spor Bayramı
01 HaziranÇocuk Bayramı
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
30 AğustosZafer bayramı
01 EylülBağımsızlık Günü
01 EkimÖğretmenler Günü
29 EkimCumhuriyet Günü
08 AralıkAnayasa Günü

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğunun Görevleri

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile Özbekistan arasında bulunan ticari ilişkileri geliştirme ve iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunurken Özbekistan Konsolosluğu İstanbul diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir Özbekistan temsilciliğidir.

Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul'un yetki alanları antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. İstanbul Özbekistan Konsolosluğun genel amacı ise, Türkiye ile olan ticari ilişkileri korumak, geliştirmek, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Türkiye'deki otoriteler ile iletişim kurma görevlerini üstlenmiştir.

NOT: Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul Adresi, Özbekistan Konsolosluğu İstanbul telefon numarası yukarıda bulunan bölümlerde mevcuttur. İstanbul Özbekistan Konsolosluğuna bu iletişim yollarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Özbekistan Konsolosluğu İstanbul, Özbekistan'ın İstanbul'da bulunan en resmi temsilcisi olurken Özbekistan hakkında iletişime geçebileceğiniz, bilgi alabileceğiniz ve Özbekistan seyahatinize dair bir takım prosedürleri gerçekleştirebileceğiniz resmi bir Özbekistan temsilciliğidir.

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara ise yine Özbekistan devletinin Türkiye'de bulunan bir başka resmi Özbekistan temsilcisidir. Özbekistan Konsolosluğu İstanbul, bölgede bulunan Özbekistan vatandaşları için hizmet verirken ülke vatandaşlarının tüzel kişiliklerini hak ve menfaatlerini iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunur. Ayrıca Özbekistan Konsolosluğu İstanbul, Özbekistan vizesi işlemleri ile ilgili de hizmetler verirken, Özbekistan vizesi, Özbekistan vize ücretleri, Özbekistan turistik vize, Özbekistan ticari vize, Özbekistan uzun süreli ve kısa süreli vizelere dair işlemlerin, bilgi alışverişinin sürdürülebileceği resmi bir temsilciliktir.

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Nerede?